Wanäs Bleck & Plåt satsar på RollCutter – snabbare, rakare och smidigare klippning

När Wanäs Bleck & Plåt i Karlsborg fick upp ögonen för RollCutter var beslutet enkelt – verktyget köptes in direkt. Sedan dess har det blivit ett självklart hjälpmedel i verkstaden.
Wanäs Bleck & Plåt satsar på RollCutter – snabbare, rakare och smidigare klippning

– Vi använder RollCutter mest i verkstaden, berättar Petter Waldenstedt.
– Den klipper snabbt och rakt, och med den inbyggda lasern är det enkelt att sikta in och få helt raka snitt.

RollCutter används framför allt vid bandtäckningar, när man behöver konade skivor eller kilar. Petter beskriver särskilt ett projekt med ett tak i “solfjäder”-utförande, där verktyget verkligen kom till sin rätt.

– Vi använder den när det ska klippas långa skivor. Våra knäckmaskiner tar bara upp till 2,5 meter. Alternativet är att använda rörkap eller pelikan, men med RollCutter går det både fortare och blir rakare.

Med kombinationen av hastighet, precision och enkel hantering har RollCutter blivit ett uppskattat tillskott hos Wanås Bleck & Plåt – ett verktyg som sparar både tid och energi i vardagen.

RollCutter
UVECO
Artnr: 410300
RollCutter RAIL
UVECO
Artnr: 410305
Logga in
Choose language